Що таке сонячний інвертор: види обладнання
У конструкції сонячної електростанції є кілька ключових елементів, які безпосередньо беруть участь у процесі генерації енергії. Одним з них є інвертор напруги. Це важлива деталь, без якої робота станції була б неможливою. Існують різні види інверторів для сонячних панелей, які різняться за принципом дії, характеристиками та іншими параметрами. Розберемо детальніше наявні типи, їх особливості та переваги, а також розберемося, як підібрати сонячний інвертор для конкретного домогосподарства.
Інвертор для сонячних батарей: що це та як він працює
Інвертор — це функціональний пристрій, призначений для зміни типу напруги. Робити це потрібно, тому що спочатку СЕС генерує лише постійний струм, а для побутової техніки та приладів він не підходить.
Розгляньмо на прикладі сонячний інвертор — що це за пристрій та як він функціонує:
-
Коли на фотопанелі потрапляє сонячне проміння, СЕС генерує постійний струм.
-
Інвертор перетворює струм з постійного на змінний.
-
Після цього напруга подається до споживачів, накопичується в акумуляторних батареях або віддається в мережу — залежить від типу обладнання.
Типи інверторів для сонячних панелей та їх особливості
Існує три різновиди інверторів, кожен з яких має свої функціональні можливості та призначення. Найпростішим з погляду конструкції є мережева модель. Також в СЕС використовуються пристрої автономного типу, які потрібні як для генерації електроенергії, так і її накопичення в акумуляторних батареях. Є також гібридні інвертори, що поєднують особливості двох інших типів.
Щоб розібратися в особливостях кожного типу, розгляньмо детальніше їх функції та принцип роботи.
Сонячний мережевий інвертор: що це таке та як він працює
Пристрій цього типу застосовується у відповідних сонячних електростанціях — мережевих. Саме інвертор є головним елементом всього обладнання, тому що від нього залежать багато процесів, що протікають під час генерації електроенергії.
Є два варіанти того, як працює мережевий інвертор:
-
Передача згенерованої енергії в загальну електромережу. Якщо ваше домогосподарство споживає невелику кількість електроенергії, наприклад, 0,5-1 кВт, надлишки генерації надходитимуть до загальної мережі. У цьому разі ви отримуватимете кошти за кожен 1 кВт енергії, яку віддаєте. Водночас потрібно пам'ятати про різницю “зеленого” тарифу, Net Metering і Net Billing. Наприклад, у випадку з Net Billing “гривні” зараховуються на ваш спеціальний рахунок, тобто перевести в готівку такі кошти не можна.
-
Використання енергії для власного споживання. Якщо споживання перевищує виробіток сонячної електростанції, вся згенерована енергія спрямовуватиметься на живлення споживачів. Додаткова електроенергія береться із загальної мережі в кількості, яка потрібна для роботи побутової техніки.
Що таке автономний інвертор напруги та як він працює
Пристрій автономного типу відрізняється від мережевих моделей тим, що може працювати навіть під час відключення електропостачання (якщо немає напруги в спільній мережі). Для цього СЕС комплектується додатковими елементами — акумуляторними батареями (АКБ) і контролером заряду.
Автономний інвертор напруги — це обладнання, яке має кілька варіантів роботи:
-
Якщо електропостачання відсутнє, інвертор одночасно використовуватиме згенеровану енергію як для живлення споживачів, так і накопичення заряду в АКБ.
-
За недостатньої генерації інвертор забезпечує споживачів живленням, а дефіцит електроенергії береться з батарей.
-
Якщо у вас вдома є автономний інвертор напруги, принцип роботи пристрою дозволяє створювати різні системи електроживлення. Наприклад, інвертор може брати енергію одночасно від фотопанелей, загальної мережі та АКБ, щоб забезпечити роботу споживачів.
-
Коли СЕС генерує достатньо електроенергії, вона використовуватиметься для живлення споживачів і заряджання АКБ. Однак при зниженні генерації інвертор бере енергію з мережі лише для споживання (акумулятори в цей час не заряджаються).
-
Якщо в електромережі є обмеження, СЕС цього типу зможе їх компенсувати. Як працює автономний інвертор напруги в цьому випадку? Відповідь проста: коли споживання перевищує ліміт у мережі та виробіток фотопанелей, додаткова енергія береться з АКБ.
-
За повної відсутності як генерації, так і електропостачання, живлення споживачів може виконуватися за допомогою акумуляторів. Тривалість роботи в такому режимі залежить від ємності батарей і ступеня їхнього заряду.
Враховуйте важливий аспект про автономні інвертори: принцип роботи пристроїв не дозволяє віддавати надлишки в мережу. Тобто СЕС цього типу не можна використовувати для “зеленого” тарифу, Net Billing і Net Metering.
Гібридний інвертор: що це таке та як він функціонує
Пристрої цього типу дуже схожі на автономні моделі, однак вони мають важливу відмінність — можуть передавати згенеровану енергію в електромережу. Оскільки гібридний інвертор — це пристрій, який працює не лише для живлення споживачів, а й для передачі згенерованої енергії в мережу, ви зможете використовувати обладнання для “зеленого” тарифу, Net Metering і Net Billing.
Водночас із гібридними інверторами можна використовувати АКБ. Це дозволяє створювати різні системи, пов'язані з власним споживанням, накопиченням заряду акумуляторів, компенсацією нестачі генерації тощо.
Який інвертор вибрати для сонячних батарей
Вибір обладнання залежить від різних факторів, включно з потребами вашого домогосподарства або підприємства, а також особливостями роботи електромережі. Враховуючи ці нюанси, можна з легкістю підібрати потрібний варіант.
Водночас важливо пам'ятати, що вартість обладнання варіюється в широкому діапазоні. Наприклад, від ємності АКБ залежить як те, скільки витримує сонячний інвертор, так і те, якою буде повна вартість СЕС.
Передбачити всі переваги та можливі ризики зможе лише досвідчений спеціаліст, тому рекомендуємо вам звертатися до експертів Atmosfera за персональною консультацією. Вони нададуть відповіді на всі ваші питання та допоможуть з підбором СЕС з найбільш відповідним інвертором.